Úvod je věnován nejstaršímu úseku dějin – pravěku zdejší oblasti. Následují doklady prvních písemných zmínek o Zábřehu z 2. poloviny 13. století. Nechybějí středověké nálezy z hradu Hoštejna, doplněné plánem půdorysu hradu v Zábřehu. V chronologickém pořadí je možné zhlédnout plastické erby jednotlivých vlastníků města. Zajímavými exponáty jsou výtisk Bible kralické, připomínající zábřežský bratrský sbor nebo plán Zábřehu z r.1793 s označením vyhořelých domů zničených během požáru, který vypukl ve městě 19.července téhož roku. Samostatná část je věnována cechům a řemeslné výrobě. Na ni navazuje připomínka výstavby silniční a železniční sítě. Cenným sbírkovým předmětem je litografický kámen a perokresba, která zachycuje zábřežské nádraží v roce 1845. Období hospodářského rozvoje města na přelomu 19. a 20. století dokumentují výrobky firem, které zde působily. K dalším zajímavým sbírkovým předmětům patří fotografie hasičského sboru z r. 1894, hasičská sekera, úřednický kord, přilba a odznaky. Historie kulturního a společenského života ve městě je doložena celou řadou fotografií i trojrozměrných předmětů.
VíceZámecký areál se skládá z renesančního, tzv. vysokého zámku s věží, z barokního,tzv. nízkého zámku, empirového křídla, z budovy tzv. mateřské školy, skleníku, zahradního domku. Součástí areálu je anglický zámecký park a řada volně stojících sochařských děl: sochy 8 trpaslíků, kašna se sochami ryb a putti, sousoší Herakles se lvem, sousoší Smrt Aktiona, socha sv. Jana Nepomuckého a sousoší Nejsvětější Trojice.
VíceVe „věži“ domu Pod Podloubím je miniexpozice věnovaná nejznámějšímu rodákovi města, polárnímu cestovateli, náčelníkovi Eskymáků, vypravěči, dobrodruhovi – Janu Eskymo Welzlovi. Jsou zde ukázky řady fotografií, korespondence a mapy, které zachycují jeho toulky po světě.
VíceStálá expozice se jako první muzejní expozice v ČR může pochlubit unikátním produktem – zcela automatickým audioprůvodcem GuidePORT, který oživuje exponáty hned ve čtyřech jazycích.
VíceJeden z nejstarších dochovaných severomoravských hradů, postaven ve stylu Francouzského kastelu. Na konci 17. století část přestavěna na zámek. Od roku 1898 původní majitelé zámku, Liechtenštejnové, založili na Úsově lovecko-lesnické muzeum. Součástí muzea je sbírka trofejí, pocházejících z výprav Liechtenštejnů do Afriky. Dále je k vidění sbírka trofejí našich savců a ptactva. K zajímavostem patří kolekce kuriozních pytláckých zbraní a loveckých pušek. Součástí expozice je Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše. Ve výstavních prostorách jsou v průběhu hl. sezóny různé výstavy.
VíceNová stálá expozice Pravěk Mohelnicka, jejíž vlastní realizace v Muzeu v Mohelnici probíhala ve druhé polovině roku 2012, navazuje na bohatou stoletou tradici, které se tato věda na Mohelnicku těší. Expozice byla vytvořena z nesmírně bohatého a unikátního fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů zaujmou i unikátní artefakty, jako například torza neolitických venuší, nádobka s lineárním písmem, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje či depoty bronzových předmětů. Expozice je svým celkovým pojetím určena nejen pro zapálené archeology, ale také pro širokou veřejnost.
Více