Již konec chodby druhého patra zámku dýchá zámeckou atmosférou. Uvítá Vás opona od Jana Umlaufa s panoramatem Letohradu. Na stěnách je rozvěšeno paroží a obrazy s loveckými motivy. První místnost je zasvěcena období baroka. Druhá místnost Vám představí uměleckou rodinu Umlaufovu a období historismu, tedy 19. století. Jsou zde obrazy od bratrů Jana a Hynka Umlafových a dřevořezby od jejich otce, Dominika Umlaufa. Poslední místnost je již z doby novější, z přelomu 19.a 20. století, tedy největší slávy secese. Své místo zde nalezly obrazy od Alfonse Muchy, který měl v Letohradě (tehdejším Kyšperku) pronajatý ateliér.
VíceSeznamuje s výrobou sirek na letohradsku. Návštěvník zde uvidí technologické postupy výroby sirek a exponáty, vázající se k sirkařství. Na své si přijdou i dětští návštěvníci, pro které je připraven dětský koutek se sirkovými hlavolamy.
VíceNejvětším lákadlem expozice věnované historii firmy Sodomka je zcela jistě nedávno kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940. Kromě mnoha fotogafií a doplňujících informací mohou návštěvnící obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny - landauer, bryčku, skútr, dětské motorové autíčko či automobil Tatra 57B.
VíceV úvodu expozice nechybí přehled dějin vysokomýtské posádky v letech 1867 – 1990. Další část je věnována chladným zbraním, kterých je v muzejní sbírce 160 kusů. Část věnovaná palným zbraním představí především perkusní pistole a pušky z konce 18. století a první poloviny 19. století. Velké množství palných zbraní z Balkánu a blízkého východu se představí v části nazvané orientální salonek. Závěr expozice je věnován doplňkům výzbroje a výstroje.
VíceÚstecký rodák, tkadlec, faktor, představitel českého národního obrození a vlastenec. 1806 - 1893.
VíceExpozice: cestování železnicí od poloviny devatenáctého století s důrazem na období první československé republiky, zrod a vývoj populárního vozítka OS-KAR (později Velorex), dále představujeme akademického sochaře Františka Formánka (1888-1964) především jako vynálezce létacích strojů....
VíceSbírka mohelnického muzea je tvořena dvěmi podsbírkami – historickou a archeologickou. Celkem je ve sbírce pod asi 60.000 evidenčními čísly evidováno kolem 90.000 kusů sbírkových předmětů. Většinu z nich tvoří archeologické nálezy z Moravičan, Loštic, Mohelnice a Palonína. Historická podsbírka dokumentuje hmotnou kulturu Mohelnicka od 14. do 20. století.
VíceZ bohatého sbírkového fondu zábřežského muzea zaujmou zejména obrazy (R. Kremlička, J. Multrus, K. Špilar), cechovní truhlice, skříňkové hodiny, obrázky na skle a sbírky etnografického charakteru. Poměrně bohatě jsou zde zastoupeny i užitkové předměty – stříbrné a postříbřené nádobí. Totéž platí i o ukázkách chladných a palných zbraní z 18. a 19. století. Muzeum vlastní druhou největší sbírku grafik ( foto 1, foto 2, foto 3 ) V. Hollara (1607 – 1677), čelního představitele grafického umění 17. století, který svým dílem zcela osobitě přispěl k rozvoji klasické techniky rytí a leptání do mědi a svým uměním ovlivnil řadu vynikajících výtvarníků, včetně Rembrandta. Kolekce obsahuje téměř 750 grafických listů, které muzeu v roce 1947 daroval plukovník Karel Lukas (rodák z nedalekého Brníčka). Vystaveny jsou kopie Hollarových grafik.
Více